IKEA Szczecin - Green Fingers Projektant ogrodów Szczecin

IKEA Szczecin

Założenie zieleni wokół sklepu IKEA w Szczecinie

Jest kilka powodów dla których założenie zieleni przy obiekcie IKEA w Szczecinie nie było łatwym zadaniem. Główny to krótki termin realizacji – cały obiekt powstał w rok, kolejny to konieczność zaprojektowania w trakcie zieleni i systemu nawadniania od początku, a co za tym idzie uzyskanie wszystkich zgód i akceptacji dla koniecznych zmian, ograniczony budżet i finalnie koordynacja prac.

Jednak musimy przyznać że było to budujące wyzwanie, któremu sprostaliśmy, a dodatkowo udało się stworzyć ciekawe założenie, inne niż wszystkie obiekty IKEA na całym świecie, bo sklep w Szczecinie jest ostatnim obiektem IKEA w modelu tradycyjnym i pozwolono nam na odejście od norm korporacji dotyczących zagospodarowania terenu.

Efekt – chyba musicie ocenić sami 🙂

 

Projekt zieleni - inspiracje

IKEA to firma która identyfikuje się z wartościami zrównoważonego korzystania ze środowiska. W naszych projekcie również staraliśmy się powiązać te kwestie. Na przeważającej części terenu zapanowane zostały łąki kwietne, które nie wymagają dużych nakładów eksploatacyjnych ani nawadniania. W okolicy głównego wjazdu i na froncie powstała zieleń bardziej reprezentacyjna, z ciekawym ukształtowanie terenu gdzie na niewielkich górkach wyniesiono nasadzenia sosen czarnych i brzóz w odmianie doorenbos o białej korowinie.

Nasz wysiłek

Nasadzenia zrealizowane na terenie opierają się w wyższym piętrze o kanwę kompozycji złożonej z lip, grabów oraz sosen i brzóz, a w parterze o trawy, hortensje

Na wąskich miejscach w parkingu dzięki formowaniu i wąskim pokroju posadziliśmy graby kompozycją krzewów, dzięki czemu parking nie jest typowym betonowiskiem tak zakorzenionym w naszej rzeczywistości.

Przy drodze serwisowej w tylnej części terenu powstała okazała aleja lipowa, która swój urok pokaże w kolejnych latach w miarę rozwoju drzew.

Całość terenu okala łąka kwietna, która już w pierwszym roku po założeniu zaskoczyła nas bogactwem kwiatów. Majowy urok tego miejsca jest trudny do opisania gdyż kwiaty są po prostu wszędzie.

Szczególną trudność przysporzyły nam prace przy systemie nawadniania, zaplanowanie instalacji której długość rur mierzona jest w kilometrach nie jest łatwym zadaniem. Na obiekcie zastosowano sterowanie dekoderowe z wykorzystaniem sterownika, który komunikując się z Internetem analizuje prognozę pogody i dostosowuje do tego intensywność nawadniania. Mając świadomość, że woda do nawadniania pochodzi ze zbiorników na deszczówkę umieszczonych pod budynkiem całość idei zrównoważonego korzystania ze środowiska wydaje się spinać w tym obiekcie.

 

Galeria realizacji

Myślisz o zleceniu nam wykonania ogrodu?